Noderīgi

LKA: bankas būs elastīgas un individuāli meklēs risinājumus plūdu skarto lauksaimnieku atbalstam

Pievienots: 29.08.2017
Sanda Liepiņa, Latvijas Komercbanku asociācijas valdes priekšsēdētāja: "Latvijas lauksaimnieki ir nozīmīgi un uzticami banku sadarbības partneri. Tāpēc ņemot vērā lauksaimniecības specifiku un tās lielo atkarību no dabas apstākļiem, banku nozare vienmēr ir bijusi ļoti pretīmnākoša lauksaimniekiem kritiskos brīžos, ātri reaģējot un nosakot elastīgus noteikumus.

Latvijas Komercbanku asociācijas biedri arī šoreiz seko līdzi notikumu attīstībai Latgalē un ar izpratni raugās uz radušos situāciju reģionā. Katra banka, individuāli izvērtējot, strādās pie variantiem, lai lauksaimniekiem būtu iespēja pārvarēt plūdu dēļ radušās grūtības un turpināt savu darbību.

Tāpēc aicinām plūdu skarto reģionu lauksaimniekus individuāli vērsties savās sadarbības bankās, lai kopīgi meklētu risinājumus, pārrunātu potenciālās izmaiņas veicamo saistību izpildē un iespējamo cita veida atbalstu no banku puses.

Ja atskatāmies nesenā pagātnē, kad lauksaimniekus pārsteidza Krievijas sankcijas, banku nozare arī elastīgi raudzījās uz situāciju. Rezultātā, faktiski visi lauksaimnieki pārdzīvoja ar sankcijām saistīto pārorientācijas periodu.

Vienlaicīgi finanšu nozare domā arī par ilgtermiņa risinājumiem. Esam runājuši ar Latvijas Apdrošinātāju asociāciju, kuri zemniekus arī vērtē kā nozīmīgu un perspektīvu klientūru, lai arī lauksaimniecības sējumu apdrošināšana ir relatīvi mazs apdrošināšanas veids. Tāpēc banku un apdrošināšanas nozare ir gatava sadarboties, sēžoties pie viena galda ar Zemkopības ministriju un citām iesaistītajām pusēm, lai radītu konkurētspējīgu risinājumu jeb produktu, kas būtu pielāgots lokāla mēroga katastrofu situācijām, nevis tikai nenozīmīgu zaudējumu atlīdzināšanai.”

Aktuālie dati par kreditēšanu lauksaimniecības nozarē:

  • Bankas vienmēr ir kreditējušas lauksaimniecības uzņēmumus – 2017.gada 1.pusgadā šai nozarei izsniegti jauni kredīti 98.5 milj. eiro apmērā, kas veido 14% no jauna izsniegto kredītu apmēra Latvijas tautsaimniecībai.
  • Mēs arī redzam, ka lauksaimniecības uzņēmumi ir apzinīgi kredītņēmēji. Šajā nozarē kredīti ar kavējumu virs 90 dienām veido 0.5% no kredītportfeļa (pretstatā vidēji pārējās nozarēs - 2.0%).
  • Bankas lauksaimniecībai (mežsaimniecībai un zivsaimniecībai ieskaitot) kopumā izsniegušas 558.7 milj. eiro un tas veido 7.4% no banku izsniegtajiem kredītiem Latvijas tautsaimniecībā.

Banku ziņas

Pieci iemesli, kāpēc uzkrāt Pensiju 3. līmenī gada nogalē?
Tuvojoties gada beigām, arvien vairāk cilvēku ne tikai steidzas iegādāties Ziemassvētku dāvanas saviem tuviniekiem, bet arī papildina savu Pensiju 3. ...


Swedbank aptauja: jaunieši vēlas stabilitāti, aug ticība Latvijas darba tirgum
Stabilitāte un ienākumu prognozējamība Latvijas jauniešiem šobrīd ir būtiskākās vērtības, domājot par savu nākotnes darba vietu. Kā liec...


SEB bankas aptauja: Latvijas iedzīvotāji finansiāli vismazāk aizsargātie Baltijā
Vairāk nekā 66% Latvijas iedzīvotājiem, pamatienākumu zaudēšanas gadījumā draud palikšana bez jebkādiem iztikas līdzekļiem, secināts SEB...


Būtiski aug New Hanza Capital finanšu rādītāji
Šī gada deviņos mēnešos New Hanza Capital strādāja ar peļņu EUR 173 445 apmērā, kas ir par 512% vairāk, salīdzinot ar attiecīgo periodu ...


Statistika

Visas tiesības aizsargātas © 2012 LKA

Lapas karte