Noderīgi

LKA: bankas būs elastīgas un individuāli meklēs risinājumus plūdu skarto lauksaimnieku atbalstam

Pievienots: 29.08.2017
Sanda Liepiņa, Latvijas Komercbanku asociācijas valdes priekšsēdētāja: "Latvijas lauksaimnieki ir nozīmīgi un uzticami banku sadarbības partneri. Tāpēc ņemot vērā lauksaimniecības specifiku un tās lielo atkarību no dabas apstākļiem, banku nozare vienmēr ir bijusi ļoti pretīmnākoša lauksaimniekiem kritiskos brīžos, ātri reaģējot un nosakot elastīgus noteikumus.

Latvijas Komercbanku asociācijas biedri arī šoreiz seko līdzi notikumu attīstībai Latgalē un ar izpratni raugās uz radušos situāciju reģionā. Katra banka, individuāli izvērtējot, strādās pie variantiem, lai lauksaimniekiem būtu iespēja pārvarēt plūdu dēļ radušās grūtības un turpināt savu darbību.

Tāpēc aicinām plūdu skarto reģionu lauksaimniekus individuāli vērsties savās sadarbības bankās, lai kopīgi meklētu risinājumus, pārrunātu potenciālās izmaiņas veicamo saistību izpildē un iespējamo cita veida atbalstu no banku puses.

Ja atskatāmies nesenā pagātnē, kad lauksaimniekus pārsteidza Krievijas sankcijas, banku nozare arī elastīgi raudzījās uz situāciju. Rezultātā, faktiski visi lauksaimnieki pārdzīvoja ar sankcijām saistīto pārorientācijas periodu.

Vienlaicīgi finanšu nozare domā arī par ilgtermiņa risinājumiem. Esam runājuši ar Latvijas Apdrošinātāju asociāciju, kuri zemniekus arī vērtē kā nozīmīgu un perspektīvu klientūru, lai arī lauksaimniecības sējumu apdrošināšana ir relatīvi mazs apdrošināšanas veids. Tāpēc banku un apdrošināšanas nozare ir gatava sadarboties, sēžoties pie viena galda ar Zemkopības ministriju un citām iesaistītajām pusēm, lai radītu konkurētspējīgu risinājumu jeb produktu, kas būtu pielāgots lokāla mēroga katastrofu situācijām, nevis tikai nenozīmīgu zaudējumu atlīdzināšanai.”

Aktuālie dati par kreditēšanu lauksaimniecības nozarē:

  • Bankas vienmēr ir kreditējušas lauksaimniecības uzņēmumus – 2017.gada 1.pusgadā šai nozarei izsniegti jauni kredīti 98.5 milj. eiro apmērā, kas veido 14% no jauna izsniegto kredītu apmēra Latvijas tautsaimniecībai.
  • Mēs arī redzam, ka lauksaimniecības uzņēmumi ir apzinīgi kredītņēmēji. Šajā nozarē kredīti ar kavējumu virs 90 dienām veido 0.5% no kredītportfeļa (pretstatā vidēji pārējās nozarēs - 2.0%).
  • Bankas lauksaimniecībai (mežsaimniecībai un zivsaimniecībai ieskaitot) kopumā izsniegušas 558.7 milj. eiro un tas veido 7.4% no banku izsniegtajiem kredītiem Latvijas tautsaimniecībā.

Banku ziņas

No šodienas Latvijā var maksāt ar viedtālruni
Latvija ir pirmā no Baltijas valstīm, kurā no šodienas var norēķināties ar viedtālruni. Mobilo maksājumu risinājumu izstrādājusi banka Cit...


Bērni un jaunieši norēķinu karti bieži izmanto kā krājkasi
Kā liecina DNB apkopotā informācija, bērniem un jauniešiem izveidotās norēķinu kartes visbiežāk tiek izmantotas trīs veidos – kā elektron...


Izmaiņas filiāles "Ķengarags" darba laikā
No 2017. gada 11. līdz 17. septembrim un no 2017. gada 25. septembra līdz 8. oktobrim filiāle "Ķengarags" strādās ar pusdienas pārtraukumu no 13:00 lī...


Uzņēmumiem būs pieejams jauns finanšu atbalsta instruments - portfeļgarantijas
Ministru kabinets šā gada 5. septembra sēdē apstiprināja Latvijā vēl nebijušas valsts atbalsta programmas nosacījumus jauna finan&scaron...


Statistika

Visas tiesības aizsargātas © 2012 LKA

Lapas karte