Noderīgi

LKA atbalsta ekonomikas izaugsmi veicinošu nodokļu stratēģiju

Pievienots: 28.02.2017
Latvijas Komercbanku asociācija (LKA) konceptuāli atbalsta Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes sēdē prezentēto Finanšu ministrijas (FM) nodokļu politikas reformu plānu, uzsverot, ka par atsevišķiem priekšlikumiem vēl nepieciešamas turpmākas izvērstas diskusijas. LKA kopumā piekrīt FM redzējumam, ka nodokļu sistēmai jābūt ekonomikas izaugsmi veicinošai, starptautiski konkurētspējīgai, kura nesekmē izvairīšanos no nodokļiem, nodrošina adekvātus ieņēmumus valsts budžetā un sabiedrībā tiek uzskatīta par taisnīgu.
FM piedāvātās Nodokļu pamatnostādnes lielā mērā nodrošina stimulus ekonomikas attīstībai, ienākumu sadales nevienlīdzības mazināšanai, atrisina papildu līdzekļu iegūšanu sabiedrībai akūtu problēmu risināšanā, kā arī ēnu ekonomikas mazināšanai.

LKA atbalsta uzstādījumu, ka nodokļu izmaiņas tiek skatītas kompleksi un atsevišķas likmes un nosacījumi tiek grozīti tikai kopskatā ar izmaiņām citos nodokļos, nevis atrauti, vērtējot katru nodokli atsevišķi. Tāpat LKA uzsver ēnu ekonomikas apkarošanas milzīgo nozīmi un spēcīgas nodokļu administrācijas būtisko lomu.

LKA atbalsta FM ieteikto scenāriju darbaspēka nodokļu blokā, īpaši uzverot pasākumus nevienlīdzības mazināšanai. LKA vienlaicīgi uzskata par nepieciešamu diskutēt par atsevišķiem darbaspēka nodokļu piemērošanas jautājumiem, jo ilgtermiņa uzkrājumu līmenis sabiedrībā joprojām ir ļoti zems. Tādēļ būtu jāsaglabā ilgtermiņa uzkrājumus sekmējošie stimuli, lai veicinātu iedzīvotāju vēlmi veidot uzkrājumus, stabilizējot savu finansiālo situāciju nākotnē.

FM priekšlikumi uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) jomā paredz ieviest atlikto UIN, kad nodokli maksā pie peļņas izmaksāšanas dividendēs, to izmaksas brīdī piemērojot 20% UIN likmi, turklāt visi UIN atvieglojumi turpmāk netiktu piemēroti. LKA piekrīt mērķim, ka ar UIN reformu būtu iespējams uzlabot caurspīdību mazo un vidējo uzņēmumu segmentā, kur šobrīd mazāk kā 20% ir spējīgi saņemt kredītu un ieguldīt sava uzņēmuma attīstībā. UIN atlikšana līdz dividenžu izmaksai ir labs, Igaunijā pārbaudīts modelis caurspīdības uzlabošanā MVU segmentā. Savukārt to uzņēmumu segmentā, kas jau šobrīd regulāri maksā UIN, nodokļa izmaiņas būtu jāvērtē Latvijas reģionālās konkurētspējas kontekstā. Uzskatām, ka tālākās diskusijās jāņem arī vērā Igaunijas sistēmas problēmas un tur šobrīd notiekošās debates par nodokļu optimizēšanas pasākumu izskaušanu. Esam izteikuši priekšlikumu apsvērt modeli, ka uzņēmumiem ar izstrādātu dividenžu politiku, kura paredz dividenžu izmaksu katru gadu, piemēro UIN likmi, kura ir vispievilcīgākā reģionā (ne vairāk kā 15%). Tādējādi Latvija kļūtu pievilcīgāka ārvalstu investoriem, kuri nodrošinās stabilus UIN ienākumus budžetā.  

Šādu nodokļu izmaiņu pasākumi veicinātu biznesa procesu ārpakalpojuma sniedzēju un biznesa pakalpojumu centru attīstību, kas izvirzīta arī kā prioritāra investīciju piesaistes joma un īpaši uzsvērta Finanšu sektora attīstības plānā 2017.-2019. gadam.

LKA ir gandarīta par iespēju sniegt pienesumu FM izstrādātajam nodokļu pamatnostādņu projektam jau konceptuālās diskusijas stadijā, apzinoties, ka lielākās diskusijas paredzamas, izvēršot atsevišķu nodokļu normu piemērošanu detalizētā griezumā, kā arī apspriežot nodokļu reformu ieviešanas laika grafiku un saskaņojot pārejas periodus.


Par Latvijas Komercbanku asociāciju

Latvijas Komercbanku asociācija pārstāv Latvijas banku nozari ar 30 miljardu eiro aktīviem, 2,25 miljoniem klientu un 9 tūkstošiem darbinieku. Bankas ievēro augstākos darbības standartus un sniedz modernus un daudzveidīgus finanšu pakalpojumus visplašākajam klientu lokam attālināti un klātienē, ekonomikas izaugsmi stimulējot ar 15 miljardu eiro kredītiem.
Komercbanku asociācija ir dibināta 1992. gada 23. jūlijā un ir viena no vecākajām uzņēmēju organizācijām Latvijā. Tās mērķis ir radīt Latvijā pievilcīgu uzņēmējdarbības un finanšu pakalpojumu vidi, kā arī veicināt ekonomikas izaugsmi.


Banku ziņas

Kopš 4. decembra SEB bankas klientiem ir pieejami zibmaksājumi
Sākot ar 4. decembri, SEB bankas klientiem ir pieejami zibmaksājumi – naudas pārskaitījumi eiro valūtā uz citām bankām Eiropā, kas tiek izpild...


Meridian Trade Bank sāk piedāvāt bezkontakta karti
Sākot ar 2017. gada 27. novembri AS "Meridian Trade Bank" piedāvā klientiem bezkontakta Maestro karti.


Pieci iemesli, kāpēc uzkrāt Pensiju 3. līmenī gada nogalē?
Tuvojoties gada beigām, arvien vairāk cilvēku ne tikai steidzas iegādāties Ziemassvētku dāvanas saviem tuviniekiem, bet arī papildina savu Pensiju 3. ...


Swedbank aptauja: jaunieši vēlas stabilitāti, aug ticība Latvijas darba tirgum
Stabilitāte un ienākumu prognozējamība Latvijas jauniešiem šobrīd ir būtiskākās vērtības, domājot par savu nākotnes darba vietu. Kā liec...


Statistika

Visas tiesības aizsargātas © 2012 LKA

Lapas karte