Noderīgi

EK viceprezidents Dombrovskis: mērķis ir finanšu stabilitāte, kas vienlaikus netraucē bankas finansēt ekonomikas attīstību

Pievienots: 06.10.2016
Eiropas Komisijas (EK) virzīto banku nozares tiesību aktu mērķis ir regulējums, kas atbalsta finanšu stabilitāti, bet vienlaikus ļauj bankām kreditēt un atbalstīt ieguldījumus ekonomikas attīstībā. Tāpat EK ir apņēmusies sagatavot ietvaru, kas ļautu virzīt tehnoloģiskās inovācijas, vienlaikus saglabājot patērētāju drošību – tā uzrunā Eiropas Banku federācijas (EBF) konferencē European Banking Summit 2016 teica Valdis Dombrovskis, Eiropas Komisijas viceprezidents.
“Esmu priecīgs izklāstīt savu redzējumu, ko mēs darām, lai pabeigtu regulējumu Eiropas banku sektorā, lai riski būtu efektīvi un samērīgi pārvaldīti, vienlaikus sekmējot inovācijas un konkurenci,” teica V. Dombrovskis. “Mēs visi piekrītam, ka Eiropai ir nepieciešamas veselīgas un dinamiskas bankas, kas spēj pilnā mērā piedalīties Eiropas atveseļošanā. Bet mēs arī zinām, ka ārējā vide ir izaicinājumu pilna. Jautājuma zīme par Lielbritānijas nākotni vienotajā tirgū rada nevēlamu nenoteiktību, kas kavē ilgtermiņa plānošanu, ieguldījumus un izaugsmi. Turklāt jūsu nozarei ir bijis jācīnās ar ievērojama daudzuma pēckrīzes laika tiesību aktu ieviešanu, kas vēl nav pabeigts, tajā pašā laikā pielāgojoties straujajām tehnoloģiskajām izmainām. Ņemot vērā iepriekš minēto, EK vēlas nodrošināt tik daudz nepārtrauktības un prognozējamības cik vien iespējams.”

EK viceprezidents, analizējot Bāzeles Komitejas kapitāla prasības, norādīja, ka to mērķis ir veicināt finanšu stabilitāti un konkurenci, taču papildus būtu jāņem vērā arī atsevišķu banku situācija un jāveido uz risku bāzēta pieeja – dažādām bankām ir dažādi uzņēmējdarbības modeļi, kas ietver dažādus riska līmeņus. “Mēs vēlamies izvairīties no izmaiņām, kas var novest pie prasības ievērojami palielināt vispārējās kapitāla prasības visām Eiropas bankām. Mēs vēlamies risinājumu Eiropai, kas nenostāda mūsu bankas neizdevīgākā stāvoklī salīdzinājumā ar saviem konkurentiem pasaulē,” teica V. Dombrovskis.

Tāpat Eiropas Komisijas viceprezidents uzsvēra digitālo pakalpojumu attīstības divas puses – jaunās tehnoloģijas un fintech uzņēmumi rada milzīgas iespējas gan nozarei, gan patērētājiem. Rodas jauni, ērti pakalpojumi, konkurence stimulē zemākas cenas. Vienlaikus līdz ar straujo attīstību nāk arī jauni riski, tādēļ ir svarīgi būt pārliecinātiem, ka patērētājiem tiek nodrošināta tikpat augsta darījumu drošība un datu aizsardzība. Tāpat arī nedrīkstētu veidoties situācija, ka mazāk “digitalizēti” patērētāji tiktu diskriminēti. “EK mērķis ir atrast pareizo līdzsvaru starp inovācijām un godīgu konkurenci, vienlaikus nodrošinot finanšu stabilitāti, drošību un aizsardzību patērētājiem,” tā V. Dombrovskis.

Lai nodrošinātu attīstību un izaugsmi, Komisija ir izveidojusi Fintech darba grupu, kuras uzdevums ir uzraudzīt tirgu un būt gataviem rīkoties, ja nepieciešams, norādīja EK viceprezidents. “Mēs vēlamies saprast, kā varam atbalstīt attālināto identifikācijas lietošanu, kas atbilst naudas atmazgāšanas novēršanas prasībām, kā e-ID un e-paraksts. Tas ir svarīgi tiešsaistes videi un pārrobežu pakalpojumu sniegšanai,” tā V. Dombrovskis.

Tāpat EK ir ieinteresēta iniciatīvās, kas uzsāktas atsevišķās ES dalībvalstīs un palīdz testēt jaunas idejas ciešā sadarbībā ar finanšu tirgus regulatoru: regulācijas “smilšu kastes”. Tās palīdz regulatoram saprast jaunos biznesa modeļus, un tikai tad, kad ir skaidra ideja, kā tie strādā, izlemt, vai ir vajadzīga regulēšana. Komisija vēlas veicināt labākās prakses pieredzes apmaiņu šajā jomā, stāstīja V. Dombrovskis.
   
V. Dombrovskis uzsvēra, ka EK vēlas izvērtēt, vai pēckrīzes laikā pieņemtais regulējums darbojas kā paredzēts, vai sasniedz plānotos mērķus un veicina izaugsmi. Komisija vēlas pieņemt piesardzīgu un uz pierādījumiem balstītu pieeju, un nevis radīt jaunus arvien noteikumus.

Noslēgumā V. Dombrovskis iezīmēja EK plānotā finanšu pakalpojumu regulējuma akcentus: “Līdz gada beigām mēs nāksim klajā ar detalizētākiem priekšlikumiem, bet galvenā virzība ir skaidra jau tagad. Mūsu priekšlikumiem jāpalielina finansējuma pieejamība ekonomikai. Mums ir jālūkojas, vai varam tiesību aktus padarīt samērīgākus. Un vai uzņēmumiem var samazināt atbilstības slogu. Mēs strādāsim pie finanšu nozares ietvara, kas dod uzņēmumiem pietiekami daudz vietas inovācijām un drošību patērētājiem. Un mēs turpināsim strādāt, lai pārskatītu tiesisko regulējumu un veiktu mērķtiecīgas korekcijas, lai atbalstītu ieguldījumus un ilgtspējīgu izaugsmi Eiropā.”

V. Dombrovska runa European Banking Summit 2016

Banku ziņas

Kopš 4. decembra SEB bankas klientiem ir pieejami zibmaksājumi
Sākot ar 4. decembri, SEB bankas klientiem ir pieejami zibmaksājumi – naudas pārskaitījumi eiro valūtā uz citām bankām Eiropā, kas tiek izpild...


Meridian Trade Bank sāk piedāvāt bezkontakta karti
Sākot ar 2017. gada 27. novembri AS "Meridian Trade Bank" piedāvā klientiem bezkontakta Maestro karti.


Pieci iemesli, kāpēc uzkrāt Pensiju 3. līmenī gada nogalē?
Tuvojoties gada beigām, arvien vairāk cilvēku ne tikai steidzas iegādāties Ziemassvētku dāvanas saviem tuviniekiem, bet arī papildina savu Pensiju 3. ...


Swedbank aptauja: jaunieši vēlas stabilitāti, aug ticība Latvijas darba tirgum
Stabilitāte un ienākumu prognozējamība Latvijas jauniešiem šobrīd ir būtiskākās vērtības, domājot par savu nākotnes darba vietu. Kā liec...


Statistika

Visas tiesības aizsargātas © 2012 LKA

Lapas karte