Noderīgi

5 fakti un 5 mīti par bezkontakta kartēm

Pievienots: 03.08.2016
Latvijā ir sākusies bezkontakta karšu ēra – bankas jau izsniedz kartes ar bezkontakta norēķinu funkciju, kā arī tirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas vietās uzstāda maksājumu karšu pieņemšanas iekārtas jeb terminālus, kas varētu pieņemt šādas kartes – lai kartes būtu pielietojamas. Taču, kā jau par katru jaunumu, arī par bezkontakta kartēm nepieciešama informācija, kā arī izplatās atsevišķi mīti. Skaidrojam piecus nozīmīgākos faktus, kas jāzina par bezkontakta kartēm, un apgāžam piecus izplatītākos nepatiesos mītus par tām.

FAKTI

1.    Bezkontakta karte ir tā pati ierastā maksājumu karte, tikai aprīkota ar papildu tehnoloģiju – bezkontakta norēķinu iespēju. Veicot maksājumu par pirkumu, kartes lietotājs pieliek karti pie termināla, un norēķins notiek bez PIN koda ievadīšanas.

2.    Atpazīt bezkontakta karti un terminālu veikalā vai pakalpojumu sniegšanas vietā var pēc visā pasaulē vienota antenas simbola:


   
3.    Bezkontakta kartes priekšrocība ir norēķinu ātrums, tādēļ tā paredzēta mazu pirkumu apmaksai – kartes bezkontakta maksājuma limits Latvijā ir 10 eiro.

4.    Jāatceras, ka, saņemot jaunu karti ar bezkontakta tehnoloģiju, pirmais pirkums neatkarīgi no lieluma jāapstiprina ar PIN koda ievadi – tā karte tiek autorizēta. Drošības nolūkos ik pa laikam pirkums neatkarīgi no tā summas būs jāapstiprina ar PIN kodu – sekojiet norādēm maksājuma pieņemšanas terminālā.

5.    Ar bezkontakta karti, tāpat kā ar jebkuru citu karti, var norēķināties internetā, kā arī izņemt naudu bankomātos, ievadot PIN kodu.

MĪTI

1.    Latvijā ar bezkontakta kartēm nav, kur norēķināties.
Nav taisnība. Šobrīd jau vairāk nekā pusotrs tūkstotis terminālu tirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas vietās nodrošina bezkontakta maksājumus, un ar katru mēnesi terminālu skaits pieaugs. Šo norēķinu iespēju aktīvi izmanto tūristi.

2.    Pazaudējot karti, man visu naudu no tās nozags – jo kodu taču ievadīt nevajag.
Nav taisnība. Pirmkārt, pazaudējot karti, nekavējoties ir jāziņo savai bankai, kas karti bloķē tāpat kā jebkuru citu maksājuma karti. Otrkārt, negodīgs atradējs varēs veikt tikai dažus ierobežotus maksājumus, jo viena pirkuma limits ir 10 eiro, un regulāri pa vidu bezkontakta maksājumiem būs nepieciešama arī PIN koda ievade.

3.    Manas kartes datus noskenēs un visu naudu nozags.
Nav taisnība. Bezkontakta kartē nav iestrādātas tehnoloģijas, kuras noskenējot būtu pieeja līdzekļiem jūsu bankas kontā.

4.    No kartes naudu noņems, man veikalā ejot garām terminālam.

Nav taisnība. Lai notiktu maksājums, karte ir jāpietuvina terminālam 3-7 cm attālumā.

5.    Ja man makā ir divas bezkontakta kartes un es maku pietuvināšu terminālam, pirkuma summu novilks no abām kartēm.

Nav taisnība. Viena konkrēta pirkuma apmaksa caur termināli notiek tikai vienu reizi. Ja jums makā ir divas vai vairākas bezkontakta kartes, tad būtu vēlams karti, ar kuru vēlaties norēķināties, izņemt no maka un pietuvināt terminālam. Pretējā gadījumā apmaksa notiks automātiski no kādas no šīm vairākām kartēm, varbūt no tās, ar ko šoreiz nevēlējāties maksāt.
 

Banku ziņas

Kopš 4. decembra SEB bankas klientiem ir pieejami zibmaksājumi
Sākot ar 4. decembri, SEB bankas klientiem ir pieejami zibmaksājumi – naudas pārskaitījumi eiro valūtā uz citām bankām Eiropā, kas tiek izpild...


Meridian Trade Bank sāk piedāvāt bezkontakta karti
Sākot ar 2017. gada 27. novembri AS "Meridian Trade Bank" piedāvā klientiem bezkontakta Maestro karti.


Pieci iemesli, kāpēc uzkrāt Pensiju 3. līmenī gada nogalē?
Tuvojoties gada beigām, arvien vairāk cilvēku ne tikai steidzas iegādāties Ziemassvētku dāvanas saviem tuviniekiem, bet arī papildina savu Pensiju 3. ...


Swedbank aptauja: jaunieši vēlas stabilitāti, aug ticība Latvijas darba tirgum
Stabilitāte un ienākumu prognozējamība Latvijas jauniešiem šobrīd ir būtiskākās vērtības, domājot par savu nākotnes darba vietu. Kā liec...


Statistika

Visas tiesības aizsargātas © 2012 LKA

Lapas karte